Aktif sporun içerisinde yer alan bir sporcu ya da bir antrenörseniz, muhtemelen performansınızı nasıl daha yukarı çıkartacağınızı merak ediyorsunuzdur. Bunun tek bir yolu var, sınırları zorlamak. VO2max bu sınırlardan biridir. Ve atletik performans için oldukça önemli bir etkendir.

VO2max, belirli bir egzersiz şiddetinin ne kadar süre sürdürülebileceği gibi aerobik kondisyon hakkında önemli bilgiler verir. VO2max, egzersiz sırasında kullanalabilek maksimum oksijen miktarını ifade eder. Genellikle bir antrenman periyodunun öncesinde ve sonunda sporcuların aerobik dayanıklılığını belirlemek için ölçülür. Vücut ağırlığının kilogramı başına (mL/kg/dk) bir dakikada tüketilen mililitre oksijen olarak ölçülür.

VO2max test edilirken, bir koşu bandına veya sabit bisiklete bağlı bir maske ve kalp atış hızı monitörü takılır. Şiddetteki artışa rağmen oksijen tüketimi sabit kalana kadar test ekipmanının şiddeti arttırılır. Platoya ulaşıldığında, vücut aerobik metabolizmadan anaerobik metabolizmaya geçer, yani karbonhidratların, amino asitlerin ve yağların parçalanması için oksijen kullanamaz çünkü yeterli oksijen yoktur.

Yüksek şiddetli interval antrenman VO2max’ın geliştirilmesi için en iyi yollarından biridir. Bunu duyunca eski bilgilere dayanan bazı antrenman bilimciler şaşırıyor. Ancak gerçek bu. Uzun süreli sabit tempolu antrenmanlara göre yüksek şiddetli intervaller çok daha etkili bir yöntem. Unutmayın, aerobik antrenmanlarda çalışıyor, sadece birisi diğerine göre daha çok çalışıyor.

VO2max değeri, yaş, cinsiyet, antrenmanlılık düzeyi gibi dış etkenlere bağlı olarak bir herkes için farklı olabilir. Ancak bazı normlar vardır;

Ortalama hareketsiz erkek 35-40 ml/kg/dk

Ortalama hareketsiz kadın 27-30 ml/kg/dk

Elit koşucu erkek 85 ml/kg/dk

Elit koşucu kadın 77 ml/kg/dk

25 yaşında erkek için iyi bir değer 42,5 – 46,4 ml/kg/dk

25 yaşında kadın için iyi bir değer 33,0 – 36,9 ml/kg/dk

olarak söylenebilir.

www.athleticsci.com

ATHLETICSCI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.