“Nasıl daha iyi toparlanabilirim?” 

Genellikle en iyi köpük silindiri, masaj tabancası, buz torbası veya diğer en yeni ve en iyi toparlanma aracının hangisi olduğu sorulur. Gerçek şu ki, bu toparlanma araçlarının tümü, toparlanmanın bu 4 başlığa kıyasla devede kulak. Uyku, beslenme, hidrasyon ve uygun dinlenme, toparlanmanın anahtarıdır. Bu 4 şeyle ilgilenmiyorsanız, ancak en iyi masaj tabancasını araştırıyorsanız, pirinç için bulguru yok sayıyorsunuz denebilir. Masaj tabancaları ve köpük silindirler, toparlanmanızda bir etki yaratacaktır ama 4 ana toparlanma başlığına odaklanmak size çok daha büyük bir etki sağlayacaktır. Önerim, bu kadar büyük bir fark yaratmayacak bir araca odaklanmadan önce her zaman bu başlıkların farkında olmaktır.

https://static.wixstatic.com/media/f14a91_30a7e35939d14a3e8f0f3226fd0cc3b1~mv2.jpg/v1/fit/w_750,h_750,al_c,q_20/file.jpg

İyi Bir Gece Uykusu Alma

Uyku, vücudunuzun antrenmanprogramlarından kendini toparladığı ve onardığı zamandır. Muhtemelen uykunun zihinsel ve genel sağlığınız için önemli olduğunu zaten biliyorsunuzdur. Ama uykunun atletik ve kas performansını da etkilediğini biliyor muydunuz?

Ortalama bir insanın gecede yaklaşık 6-8 saat uykuya ihtiyacı vardır. Egzersizleriniz yoğunsa, daha fazlasına ihtiyacınız olabilir. Kendi ortalamanın altında bir performanstaysan, muhtemelen egzersiz programın için gereken uykuyu alamıyorsundur.

Toparlanmaya olan faydalarının yanında sakatlık riskli ile alakalı çalışmalara baktığımızda, 6 saatten az uyuyanların sakatlık riskininin daha yüksek olduğu (Luke ve diğ., 2011) ve 8 saatten az uyuyanların %110 daha fazla sakatlık riski taşıdığı (Milewski ve diğ.,2014) da bilinmektedir.

Sağlıklı ve Bilimsel Sporlar! ⚛️

Bir cevap yazın