10,000 saat kuralı, herhangi bir beceride ustalaşmak için 10.000’i uygulamaya adamanız gerektiği fikridir. Peki 10,000 saat ne kadardır? Böyle sorunca ilk başta algılaması çok kolay olmasada, günde 3 saat antrenman ile yaklaşık 9 seneyi (3333 gün; 111 ay) alır, bu da bir konuda uzman olmanın ne kadar sürdüğünü anlamamıza yardımcı olur. Bu arada antrenman olmayan günleri bu hesaba eklemedim. Elbette dinlenme günleri ve çift antrenman günleri de olacak ama burada amacım genel tablo hakkında bir fikir verebilmek. Bu süreleri de eklersek sonuç 12-15 yıl arası bir süre çıkacaktır. Bu da erken özelleşme sorusunu direkt akıllara getirmektedir ama bu yazımızın konusu bu olmayacak.

Kimi antrenörler, bu kuralı sporculara uygular ve elit seviyeye ulaşmak için ihtiyaç duydukları uygulama saati olarak görürler. Hacim, profesyonelliğe katkıda bulunan TEK faktör değildir, ancak 10,000 saat, birçok sporcunun ulaşması gereken bir seviye olarak görülür.

Doğuştan gelen bir yeteneğe sahip olmak kesinlikle artı ve kolaylık. Ancak oynadığı rol birçok kişinin düşündüğünden daha azdır.Bir yeteneğe sahip olmak, ilk başta bir avantaj sağlasa da, belirli bir aşamanın ötesinde, başarı giderek daha fazla istikrara ve antrenman miktarına bağlı hale gelir.

Antrenman mükemmelleştirir… Antrenman yapmak temelde tekrarlamaktır, yani bir şeyi tekrar tekrar öğrenirsek bu bizim için doğal olur. Ancak ya yanlış şeyi tekrarlıyorsak? Bu zamanı gereksiz harcadığımız anlamına gelir. Gelişime yardımcı olmayan, daha da kötüleştiriyordur! Bu durumu engellemek için planlı antrenman devreye girer, antrenman amaçlı ve sistematik olacak şekilde tasarlanır. Bu, geliştirmek istediğimiz becerileri farklı niteliklere ayırmak ve dikkatimizi performansımızı progresif şekilde geliştirmemiz gerektiği anlamına gelir. Birinin 10,000 saat kuralı için antrenman hacmini artırması “aşırı antrenman sendromuna” ve tükenmesine neden olabilir.

Peki bu kural doğru mu? Bir şeyde başarılı olmak için çok çalışmanız gerekeceğinden hiç şüphem yok. Buradaki sayıda bir sihir yok. Temelinde tam anlamıyla ele alınması gereken geniş bir kavramdır. 10,000 saat kuralının bir kılavuz gibi ele alınması gerekir.

www.athleticsci.com

ATHLETICSCI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.